YEKA yönetmeliği yayınladı

Yönetmelik büyük ölçekli yenilenebilir enerji yatırımlarının devreye girmesini hedefliyor.

 

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

Enerji yönetiminin uzun süredir üzerinde çalıştığı düzenleme belirli alanlarda büyük ölçekli yenilenebilir enerji yatırımlarının, yerli üretim ekipman kullanımı ile hayata geçmesini hedefliyor.

 

Bu model ile devreye girecek santrallerde üretilecek elektrik için Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında destek sağlanacak iken, yatırımlar 5346 sayılı kanundaki yerli ürün desteği sağlanmayacak.

 

YEKA çalışmalarında Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, bu alanların optimum büyüklüklerde kaynağa göre parselleri ve kurulu güçleri belirlenmesinden, gerekli ölçüm ve fizibilite çalışmalarının yapılmasından, arazi izinlerinin alınması için yöntem ve süreçleri azaltıcı yönde çalışmaların yapılması ayrıca bu alanlara yönelik ulaşım altyapısının iyileştirilmesi yönünde girişim yapmaktan sorumlu olacak.

 

YEKA’larda kurulacak elektrik enerjisi üretim tesisleri için gerekli enerji iletim tesislerinin yapımı, bu ünitelerin işletmeye giriş programına uygun olarak Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından yapılacak.

 

Bakan Albayrak: ”Herşeyin Türkiye’de üretileceği bir ekosistem kurduk”

 

Enerji Bakanı Berat Albayrak geçen hafta yaptığı bir açıklamada YEKA çalışmalarında sona gelindiğini ve Kasım-Aralık gibi güneşte ilk ihalenin yapılabileceğini söylemişti.

 

Bakan Albayrak açıklamasında bu alanlarda yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, projeleri için ingottan başlayarak son modüle kadar herşeyi Türkiye’de üretmeleri gerekeceğini, buna yönelik bir ekosistem kurduklarını söylemişti.

 

Berat Albayrak yurtdışında üretilmiş ürünlerin, Türkiye’de montajının yapılmasına yönelik bir modele izin vermeyeceklerinin de altını çizmişti.

http://solar.ist

08.10.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR