Mercedes, enerji depolama üniteleri geliştirdi

Mercedes, paneller ve türbinler ile üretilen enerjinin depolanmasını sağlayan, enerji depolama üniteleri geliştirdi. Çoklu sistem, 20 kWh depolama kapasitesine ulaşılabiliyor.

 

Araba üreticileri, elektrikli arabalarını piyasaya sürmek sıkı bir yarış içindeler. Bu yarış sadece araba üretim sürecinde değil, enerji depolama sistemleri geliştirme sürecinde de kendini gösteriyor. Tesla’nın Powerwall planlarını netleştirmesinin ardından, Mercedes-Benz Energy, enerji depolama sistemleri ine yönelik önemli adımlar atıyor.

 

Çoklu, entegre bağlantı

Geliştirilen yeni depolama lityum iyon hücreleri, ev güneş sistemleri veya rüzgar türbinleri tarafından üretilen enerjiyi depolamak için kullanılabilir. Her batarya paketi 2,5 kWh kapasiteye sahip ve sistemin modüler yapısı toplam kapasitesi 20 kWh olacak şekilde üzere seki batarya paketine kadar artırılabilir. Her birim, kompakt bir blok yapıdadır ve piller güzel bir görünüm için sıralı bir şekilde dizilebilir ve duvara monte edilebilir.

 

Kurulum maliyeti: 10.000 dolar

Üretilen fazla enerji ile şebekeyi beslemek yerine piller ile depolamak, ev sahiplerinin elektrik birim fiyatının pahalı olduğu pik saatleri boyunca depolanan enerjiyi kullanma imkanı tanıyarak tasarruf sağlıyor.

 

Mercedes Benz yöneticileri depolama ünitelerine büyük bir olduğunu ve İngiltere’de başlayan bu projenin Almanya ve ABD ile devam etmesini planladıklarını belirtiyor. Fiyatlandırma farklılık gösterecek olsa da raporlar standart bir ev sistemi kurulum dahil maliyetinin yaklaşık 10.000 dolar civarında olacağını öne sürüyor.

http://shift.net

24.04.2017

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR