OSB’LERE “GÜNEŞ” DOĞDU

Sanayiciler, elektrik tarifesinde yaşanması beklenen fiyat artışı karşısında bekleyişlerini sürdürürken, bir yandan da ALTERNATİF enerji temini arayışına girdi. OSB’ler, GES’ler aracılığıyla kendi elektriklerini üretmeye başladı.

 

ENERJİ YATIRIMLARI HIZLANDI

Türkiye’nin gözbebeği üretim alanları OSB’lerde üretim faaliyeti gerçekleştiren sanayiciler, en büyük girdilerinden elektrik maliyetlerinde yaşanacak belirsizliğe çözüm bekliyor. OSB’lerin indirimli elektrik almasını sağlayan sanayi tarifesini ortadan kaldıracak düzenleme henüz netleşmezken, hükümet sanayicilerin ucuz elektrik kullanması için bazı önlemler alıyor. Sanayicinin elektrik faturasında bulunan yüzde 2’lik TRT payını kaldıran hükümet, yeni enerji yatırımlarına da imza atıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kesintisiz ve kaliteli hizmet sağlamak için elektriğe 42 milyar liralık yatırım yaptı.

 

FATURALAR ARTACAK

EPDK tarafından hazırlanan ve önümüzdeki günlerde yayınlanması beklenen Son Kaynak Tedarik Tarifesi Tebliğ Taslağı, sanayicileri yüksek elektrik faturalarıyla karşı karşıya bırakacak. Taslak, elektrik ihtiyacı için tedarikçi firmalarla anlaşamayan sanayicileri pahalı enerjiye mahkum edecek. Serbest tedarikçilerle anlaşacak olan OSB’ler, tedarikçi bulamamaları halinde yüksek fiyattan elektrik almak zorunda kalacak. OSB’lerde 20,52 kuruş/ kilovat saat olan elektrik tarifesinin, düzenleme sonrasında 25 kuruşun üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Sanayiciler, üretimi sekteye uğratacak bu artıştan endişe duyuyor.

 

OSB’LER GES’E YÖNELDİ

Elektrik fiyatlarında artış ve zaman zaman yaşanan kesintiler, OSB’leri bu konuda önlem almaya teşvik etti. Birçok OSB, çevreci bir ALTERNATİF olan güneş enerjisi santrali (GES) kurmaya başladı. GES’ten elde edilen enerji, fabrikaların tükettiği elektriğin bir kısmını ve arıtma tesislerinin, bölge müdürlüğü idari binalarının ve su sondajlarının enerjisini temin edebiliyor. Kemalpaşa OSB, Tire OSB, İzmir Atatürk OSB, Gebze Güzeller OSB, Kayseri OSB, Diyarbakır OSB, Kırıkkale OSB, Konya OSB, Eskişehir OSB gibi sanayi üsleri güneş enerjisine yatırım yaparak, kullandıkları elektriğin bir kısmını bu santrallerden karşılarken; birçok OSB ise bu yönde adımlar atıyor.

www.sanayigazetesi.com.tr

27.11.2017

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR