Yenilenebilir enerji ile çalışan baz istasyonu …     

 

Avea nın, güneş izleyicisi sistemi ile destekli, yenilenebilir enerji ile çalışan “ ilk ” baz istasyonunu İzmir in Çeşme İlçesi ne kurduğu bildirildi.

 

Avea dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Avea için özel olarak tasarlanan ve iki ay önce faaliyete geçen baz istasyonu rüzgar türbininin güneş enerjisi ile desteklenmesiyle çalışıyor.

 

Açıklamada, şunlar kaydedildi :

“ Çevre dostu baz istasyonlarının sayısını artırmayı hedefleyen Avea, bu sayede bir yandan yaptığı yatırımlarla hızlı büyümesini sürdürürken bir yandan da hem ülke ekonomisine hem de çevreye katkı sağlamayı amaçlıyor. Avea, klima kullanımını azaltmak üzere doğal havalandırma sistemi (Free Cooling) ve nano teknoloji ısı yalıtımı boya kullanımı ile çevre dostu projelerini sürdürüyor. Avea nın çevre dostu baz istasyonu, oldukça elverişli bir bölgede yer alan ve kıyı bölgeleri rüzgar enerjisi bakımından büyük bir potansiyel taşıyan Türkiye;nin zengin yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılarak hayata geçirildi. Akü hariç 55 bin avroya mal olan çevre dostu baz istasyonunun güneşten daha fazla yararlanabilmesini için güneş izleyicisi kullanılarak yüzde 40 a yakın güneş enerjisi kazanım artışı sağlandı. ”

 

A.A. 13 Mayıs 2009

hurriyet.com.tr / ekonomi

www.solar-pazar.com

www.gunes-santral.com

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR