Boğazlardaki akıntıdan elektrik üretilecek …

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımı teşvik etmek için önemli düzenlemeler yapıldı.

 

TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasını teşvik etmek için "devrim" niteliğinde düzenleme yaptıklarını söyledi. Aksoy, "Tüketiciler, çatılarında ürettikleri enerjinin ihtiyaç fazlasını TEDAŞ a satacak. Belki de elektriğe hiç para vermeyecek" diye konuştu.  TBMM Genel Kurul gündemindeki Yenilenebilir Enerji üzerine hazırlanan kanun teklifiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Aksoy düzenlemedeki en büyük yeniliklerden birisinin, rüzgar enerjisinin, "karada" ve "denizde" diye ikiye ayrılması olduğunu, söyledi. Artık denizde de rüzgar enerjisinden yararlanılabileceğini belirten Aksoy, "Nerede rüzgar varsa, bundan yararlanmak lazım" dedi. İstanbul ve Çanakkale boğazlarında akıntıya dayalı enerjiden elektrik üretimi için yatırım yapmayı bekleyen girişimciler olduğunu da kaydeden Aksoy, şöyle devam etti:

 

"Teklifte, dalga, akıntı, gelgit enerjisine dayalı elektrik üretimi için önemli teşvikler var. İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı nda fevkalade önemli akıntı var. Bu akıntıların meydana getirdiği enerji potansiyelinin 450 megavat olduğu söyleniyor. Bu çok büyük rakamdır. 450 megavat enerji demek, belki 500-600 bin nüfuslu bir şehrin bütün sanayi ve aydınlatma, konut dahil bütün ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu akıntı devam ediyor. Yüzyıllardır akıyor ve biz bakıyoruz. Buralara özel geliştirilmiş mekanik türbünler koymak suretiyle, buna bağlı jeneratörün ucundan elektrik almamız mümkün."

 

TEMMUZDAN SONRA YATIRIMLAR PATLAR

 

Aksoy, en çok, güneş pilleri sayesinde güneşten elektrik üretimine imkan sağlayan sistemin yaygınlaşmasını beklediklerini söyledi. Türkiye de yenilenebilir enerji alanına yatırım yapmayı bekleyen girişimcilerin olduğunu anlatan Aksoy, "Eğer teklifimiz tatil öncesi yasalaşırsa Türkiye, temmuz ayından itibaren yenilenebilir enerjide çok büyük yatırım hamleleri ile karşılaşacak. Yenilenebilir enerjideki teşviklerin, yeni teşvik paketiyle birleşmesiyle Türkiye de 2009 yılının ikinci altı ayında kalkınmada büyük bir hamle olacaktır. diye konuştu

haberturk.com / ekonomi / haber

15.06.2009 Pazartesi

 

www.normenerji.com.tr

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR