Güneş Enerjisi % 50 ucuzlayacak …

New Energy Finance adlı kuruluş 2009 sonunda 2008 e göre güneş enerjisi üretim maliyetlerinde %50 düşüş öngörüyor.

 

New York merkezli, yenilenebilir enerji ve karbon piyasalarına yönelik araştırma ve analiz çalışmaları yapan “ New Energy Finance ” adlı kuruluştan yapılan açıklamaya göre 2009 yılı sonunda güneş enerjisi üretim maliyetleri 2008 e göre %50 daha düşük olarak gerçekleşecek. Ayrıca diğer yenilenebilir enerji dallarındaki üretim maliyetlerinde ise %10 oranında düşüşler gözlenecek.

 

New Energy Finance in CEO su Michael Liebreich yaptığı açıklamada yenilenebilir enerjilerin her alanında düşen donanım maliyetlerinin artan finansal maliyetleri dengelediğini bu nedenle yenilenebilir enerjiler alanındaki enerji üretim maliyetlerinin %10 oranında düşeceğini öngördüklerini belirtti.

 

Kuruluşun öngörülerine göre ayrıca PV modüllerinin maliyetlerindeki düşüşler devam ederken, ince filmli güneş panelleri kristal silikon panellere göre %25 daha ucuz kalmaya devam edecek.

 

Rüzgar enerjisindeki donanım maliyet düşüşlerininde devam edeceği belirtilen raporda 2008 yılı öncesine göre maliyetlerin % 18 - 20 oranında düşük gerçekleşeceği öngörülüyor. Fakat kurulum ve inşa maliyetlerinin yüksekliğinin halihazırda finansal maliyetlerin yüksekliği nedeni ile görece yüksek olan rüzgardaki enerji üretim maliyetlerinin kredi piyasalarının düzelmesi ile beraber ucuzlayan finansal maliyetlere paralel şekilde düşeceği raporda öngörülüyor.

www.yesilekonomi.com / 26.11.2009

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR