Yağmurla gelen müjde

Barajlarda üretim maliyetinin düşmesi elektrik fiyatlarına indirim olarak yansıdı. İndirim faturalara Temmuz da yansıyacak.

 

Yağan yağmurlar tüketiciye rahmet oldu. Toplam elektrik üretiminde suyun payı yüzde 30 u geçince barajlarda üretim maliyeti düştü. Bu da, elektrik birim maliyetlerinde ciddi iyileşme sağladı. Bu iyileşme, elektrik fiyatlarına indirim olarak yansıyacak.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektrik fiyatlarını, abone gruplarına göre yüzde 3,20 ila yüzde 4,49 arasında değişen oranlarda ucuzlattı. EPDK Başkanı Hasan Köktaş tarafından yapılan açıklamaya göre, Kurul un dün yapılan toplantısında, 21 elektrik dağıtım şirketinin yeni perakende elektrik satış tarifeleri görüşülerek karara bağlandı ve bu kapsamda 1 Temmuz dan itibaren geçerli olmak üzere dağıtım şirketlerinin sattıkları sanayi elektriğinin fiyatında yüzde 3,89, konutlarda kullanılan elektriğin fiyatında da yüzde 3,65 oranında indirime gidildi.

 

Buna göre dağıtım şirketlerinden enerji alan sistem kullanıcılarının , fon ve vergiler hariç olmak üzere, tek terimli tarifelerde, orta gerilim sanayi elektriğinin kilovatsaat fiyatı 18,434 kuruştan 17,716 kuruşa, mesken elektrik fiyatı da 21,659 kuruştan 20,869 kuruşa geriledi. Aynı kapsamda, ticarethane elektrik fiyatı da yüzde 3,77 oranında azalışla 25,238 kuruştan 24,286 kuruşa indi. Düşüş, doğrudan dağıtım şirketinden enerji alan iletim sistemi kullanıcısı tüketicilere ise yüzde 4,49 oranında yansıyacak. Söz konusu elektrik fiyatları, 1 Temmuz tarihinden itibaren 3 ay süreyle geçerli olacak. www.dunyabulteni.net / 24.06.2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR