Denizli ye 500 milyon euroluk yatırım

RWE&TURCAS, Denizli ye 775 megavatlık doğalgaz kombine çevrim santrali kuruyor.

 

RWE&TURCAS, 500 milyon euro civarında yatırım ile Denizli ye 775 megavatlık doğalgaz kombine çevrim santrali kuruyor.

 

TURCAS Petrol A.Ş. Elektrik Projeleri Direktörü Arkın Akbay, Türkiye nin doğalgaz tüketimi her ne kadar dışa bağımlı gözükse de aslında Türkiye üzerinden Avrupa ya doğru bir hareket olduğu için herhangi bir sıkıntı olmayacaktır" dedi.

 

Almanya nın önde gelen enerji şirketlerinden RWE ile Türk girişim ortağı Turcas A.Ş. nin üst düzey yöneticileri, Denizli Anemon Otel de düzenledikleri iftarda Denizli de inşaatına başlanan enerji santrali hakkında bilgi verdi.

 

TURCAS Petrol A.Ş. Elektrik Projeleri Direktörü Arkın Akbay, RWE ile Turcas ortaklığının Denizli nin Kaklık beldesine inşa edeceği elektrik santralinin Türkiye deki en çağdaş ve çevre dostu tesislerden biri olacağını ve yüzde 55 in üzerinde verimlilikle çalışacağını söyledi.

 

Kaklık bölgesinde 775 megavatlık bir doğalgaz kombine çevrim santraline başlamış durumda olduklarını söyleyen Akbay, uluslararası ortaklıklarla ilerlediklerin ifade ederek, "Petrol şirketi SOCAR, Alman RWE şirketi bunlardan. RWE, bugün dünya çapında büyük bir enerji üretim şirketi. Almanya da 45, İngltere de 20 santralı var.  Şu anda Denizli de inşa etmekte olduğumuz santralimizin yaklaşık teknolojilerine benzer Almanya da 16, İngiltere de 3 ve Macaristan da 2 santrala sahip. Portföyünün önemli bir kısmını yenilenebilir enerji kapsıyor. 2500 Megavattan bahsediyoruz" dedi.

 

Akbay, RWE ile TURCAS A.Ş. ortaklığının Kaklık beldesinde inşa edeceği elektrik santralinin Türkiye deki en çağdaş ve çevre dostu tesislerden biri olarak, yüzde 55 in üzerinde verimlilikle hizmet vereceğini dile getirdi. Çevreye saygılı ve güvenli elektrik tedarikine önemli ölçüde katkıda bulunacaklarını savunan Akbay, bu yıl sonuna kadar temeli atılacak olan enerji santralinin 2012 yılı sonunda ticari işletmeye açılacağını belirtti.

 

"Projemizin önemli ekipmanlarından bir tanesi türbin, iki gaz türbini ve bir buhar türbininden oluşan bir kombinasyonumuz var" diyen Akbay, şöyle konuştu:

 

"Bunlar jeneratörle elektrik üretecekler. Alman Simens firmasının son teknolojisi kullanılacak. Hedefimiz 2012 yılının sonunda tesisi devreye almış olmak ve Türkiye nin enterkonnektesine elektrik enerjisini üreterek, tüm kullanıcılara açmak. Üreteceğimiz enerjiye bakarsanız 500 bin haneye ulaşacağımızı düşünüyoruz. RWE&TURCAS Denizli Enerji Santrali, tahmini kullanım ömrü olan 40 yıl boyunca Kaklık a ve Denizli bölgesine istikrarlı, uzun vadeli ekonomik potansiyel sunacak, Denizli bölgesine hem ekonomik olarak, hem sosyal olarak büyük katma değer sağlayacaktır. Teknolojik olarak baktığımızda ise önemli karşılaştırma kriterleri, benzeri elektrik üretim santralları, tek lokasyonda baktığınızda, linyit, taşkömürü ve doğalgazla kıyaslama yaptığınızda, ki bizimki doğalgaz kombine çevrim santralı, bunların arasındaki en yüksek verimliliğe sahip. Yani bir yakıtı elektrik enerjisine dönüştürürken en az kayba sahip olan düzenek. En düşük karbondioksit emisyonuna sahip olan teknolojiden bahsediyoruz."

 

500 milyon euroluk santral

RWE&TURCAS Güney Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Andreas Stillert de, Türkiye nin uzun vadede hızla artan enerji talebi açısından bakıldığında, elektrik üretiminde ciddi bir artış ve modernizasyon gereksinimi bulunduğunu ifade etti.

 

İnşa edilecek olan elektrik santralinin Denizli ve bölgesi için uzun vadeli ve sürdürülebilir olumlu etkiler getireceğini belirten Stillert, bölge halkının sahip olduğu iş deneyimlerine bağlı olarak yerel işgücüne istihdam sağlama konusunda öncelik vereceklerini söyledi. Stillert, şunları kaydetti:

 

"İşletme döneminde, yani 40 yıl boyunca farklı alanlardan ve becerilerden en az 30 ile 40 arası kişiye kalıcı istihdam sağlayacağız. Ege Bölgesi nin en önemli akademik kurumlarından biri olan Pamukkale Üniversitesi ile ve bölgedeki okullar ve kurumlarla çeşitli işbirlikleri kurulacaktır. Kaklık ve Denizli, ileri teknolojiye sahip az sayıdaki örnek elektrik santrallerinden birine ev sahipliği yapmaktan dolayı tüm Türkiye de itibar kazanacaktır. Santral ile birlikte, sürdürülebilir ve temiz enerji üretim merkezi olarak Denizli bölgesinin güçleneceğini öngörmekteyiz. Böylece diğer çağdaş sanayi kolları için cazibe potansiyeli oluşturularak, bölgedeki yapısal değişime katkıda bulunulacaktır."

 

Denizli de yatırım yapmadan önce epey araştırma yaptıklarını kaydeden Stillert, RWE ve Turcas olarak Türkiye nin gelişimine inandıklarını ve Türkiye ekonomisine güvendiklerini belirterek, yaklaşık 500 milyon euro civarında yatırım gerçekleştireceklerini açıkladı.

 

Denizli nin Honaz ilçesine bağlı, Kaklık beldesinde 775 Megawatt (MW) kapasiteye sahip olması planlanan doğalgaz kombine çevrim enerji santralinin inşaat izni AB standartlarına uygun olarak yapılan kapsamlı incelemeler sonucunda Nisan ayında alındı. 17 Temmuz itibarıyla başlayan inşaatın temelinin, bu yıl içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacağı kaydedildi. Denizli / www.dunyagazetesi.com.tr / 28 Ağustos 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR