Çin nükleer enerji yasağını kaldırdı

Çin, Japonya`daki Fukuşima nükleer kazasından sonra durdurduğu reaktörleri tekrar aktif hale getireceğini duyurdu.

 

Çin Devlet Konseyi basın ofisi tarafından "Çin`in Enerji Politikası 2012" isimli Beyaz Kitap yayınlandı. Yayımlanan kitapta, ülkenin Japonya`daki Fukuşima nükleer reaktöründe meydana gelen kazanın ardından durdurduğu nükleer enerji üretim faaliyetlerine devam edeceği aktarıldı.

 

Kitapta, Çin`in enerji gelişimi, tehditler ile modern bir enerji sektörü sistemi kurarak uluslararası işbirliğini güçlendirmeye yönelik genel düzenlemeleri hakkında kapsamlı bilgiler yer aldı. Öte yandan, inşasına başlanmayan nükleer reaktör projelerinin ise rafa kaldırıldığı belirtildi.

 

Yıllardır başlıca enerji kaynağı konumundaki kömür ve petrole ALTERNATİF olarak güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji türlerinden yararlanma hedefindeki Çin, 2020 yılında yüzde 15`lik enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji türlerinden, yüzde 5`lik ihtiyacını ise nükleer enerjiden karşılamayı planlıyor.

 

Çin`in eşit, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı ilkeler temelinde, çeşitli enerji üreticisi ve tüketicisi ülkeler ile uluslararası enerji örgütleriyle olan işbirliğini güçlendireceğine işaret edilen Beyaz Kitap`ta, Çin`in dünya enerjisinin sürdürülebilir gelişmesini hızlandırmak, küresel enerji güvenliğini güvence altına almak ve iklim değişikliğini göğüslemek için katkılarda bulunacağı vurgulandı.

 

Beyaz Kitap`ta, 2011 yılında, Çin`de birincil enerji üretiminin 3 milyar 180 milyon ton standart kömüre çıkarak, dünyanın birinci sırasında yer aldığı belirtildi. Kitapta, 2015 yılına kadar, Çin`de fosil dışı enerji tüketiminin birincil enerji tüketimindeki payının yüzde 11,4`e ulaşacağı, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) birimine düşen enerji tüketiminin 2010 yılına göre yüzde 16, GSYH birimine düşen karbondioksit boşaltımının ise 2010 yılına göre yüzde 17 düşeceği öngörülüyor.

 

Kitapta ayrıca inşa aşamasında olan nükleer enerji reaktörlerinin yapımına devam edileceği vurgulandı.

www.ankarahaber.com

25 Ekim 2012

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR