Canadian Solar Kayseri`ye 2.3 MW`lık panel satışı gerçekleştirdi

Şirket Türkiye’de şimdiye kadar gerçekleşmiş en büyük güneş paneli satış sözleşmesini gerçekleştirdi.

 

Fotovoltaik güneş paneli üreticisi Canadian Solar’ın Kayseri’de gerçekleşecek iki ayrı güneş enerjisi projesi için 2.3 MW’lık panel satışı gerçekleştirdiği açıklandı.

 

Konu ile ilgili şirket tarafından yapılan basın açıklamasında satışın Kayseri’de yer alan Beşler Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Has Çelik ve Halat San. Tic. A.Ş. firmalarına yapıldığı bildirildi.

 

Açıklamada değerlendirmelerini paylaşan Canadian Solar Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Shawn Qu Türkiye’de 1996 yılından bu yana gerçekleşen toplam fotovoltaik sistem kurulumunun 6-7 MW arasında olduğunu söylerken, gerçekleşen satışın önemine dikkat çekti. Qu değerlendirmesinde Türkiye fotovoltaik pazarının önemli ve gelişmekte olan bir piyasa olduğunu ifade ederken, bu iki satış sözleşmesini ise Canadian Solar için kilometre taşı olarak niteledi.

 

Konu hakkında Yeşil Ekonomi’ye açıklama yapan Canadian Solar Afrika, Orta Doğu, Orta Asya ve Türkiye Genel Müdürü Eren Engür ise şunları kaydetti;

 

“Dünya’nın en büyük fotovoltaik panel üreticilerinden biri olan Canadian Solar olarak 3 yıldır aktif ve gün itibariyle lider konumda bulunduğumuz Türkiye fotovoltaik pazarında bugüne kadar ki en büyük siparişi almış olmaktan büyük onur duymaktayız. Özellikle müşterilerimiz başta olmak üzere Kayseri şehrine öncü olduğu için teşekkür etmek isterim. Türkiye’nin ilk şebeke bağlantılı sistemi de dahil olmak üzere bugüne kadar birçok başarıya imza atmış olduğumuz ve birlikte çalışmaktan büyük keyif aldığımız müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için İstanbul ofisimiz, 2 MW kapasiteli depomuz, teknik ve lojistik ekibimizle birlikte önümüzdeki haftalarda Türkiye’deki servis ağımızı genişleteceğiz.”

 

Beşler Tekstil ve Has Çelik şirketlerinin yetkilileri ise 1 MW kurulu gücünde olacak sistemlerini Ocak ayında Kayseri`deki fabrikalarında devreye almayı planladıkları bilgisini verdi. Beşler Tekstil yatırımın 6 yılda geri dönmesini beklerken, Has Çelik ise bunun için 7 yıllık bir süre öngörüyor.

www.yesilekonomi.com

14.11.2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR