Bir kere 294 TL ver elektrik işini kökten çöz!

 

Vatandaşın cebinden ne kadar para çıkacağı netleşti

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), lisanssız elektrik üretimiyle ilgili süreci tamamlamaya devam ederken, vatandaşın cebinden ne kadar para çıkacağı konusu da netleşti.

 

Kendi elektriğini üretmek isteyenler elektrik dağıtım şirketlerine bir kereye mahsus olmak üzere 294 Türk Lira ödeme yapacak. Ekonomi yönetimi enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla su, rüzgar, güneş gibi yerli kaynaklardan daha fazla elektrik üretilmesini hedefliyor. Bu kapsamda lisanslı büyük yatırımların yanında, küçük enerji kaynaklarını da ekonomiye kazandırmak için 1 megawatt (MW) kurulu güce kadar lisansız üretime izin verilmişti.

 

İKİNCİ KEZ ÖDEME YAPILMAYACAK

Star`ın haberine göre; iki ay önce de ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’ yürürlüğe girmişti. 294 liralık ücret bağlantı işlemleri yapacak dağıtım şirketine verilecek. Sonrasında herhangi bir şekilde ikinci kez ödeme yapılmayacak. Lisansız üretim halen en fazla 1 MW kurulu güçte olurken bu rakam 5 MW’a kadar çıkarılabilecek. Lisansız üretim kapsamına kendi elektriğini üretmek isteyen gerçek kişilerin yanı sıra belediyeler de üretim yapabilecek.

http://ekonomi.haberturk.com

12.12.2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR