`Uçan` faturalara son verecek cep dostu öneriler

Türkiye’de dört kişilik bir ailenin ısıtma, soğutma, aydınlatma, yemek pişirme ve saklama gibi ihtiyaçları için harcadığı elektrik, yılda 10 bin kilowat/saati buluyor.

 

Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ALTERNATİF Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı akademisyenleri, konutlarda neredeyse yüzde 30 oranında tasarruf sağlayacak basit ve pratik önlemler sundu. Ülkede enerjinin yaklaşık yüzde 33’ünün binalarda kullanıldığına dikkat çeken akademisyenler, vatandaşların tasarruf ettirecek şekilde alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini belirtti.

 

Akademisyenlerin, iklim bölgelerine uygun malzeme seçiminden rutubet oranının hesaplanmasına, A sınıfı makine seçiminden ısı yalıtım kurallarına kadar elektrik ve ısınmada tasarruf önerileri şunlar:

 

-Binanın mantolanması ve duvarların izolasyonu yapılmalı.

 

-Pencerelerin çift camlı olması ve yalıtım yapılması gerekir.

 

-Isı merkezlerinin bodrum yerine çatıda kurulması ile binalar hem daha tasarruflu, daha çevreci ve daha emniyetli olacaktır.

 

-Evlerde ısı kazanlarını düşük sıcaklıkta gece gündüz yakmak, gündüzleri yakıp, gece söndürmekten daha ekonomik.

 

-Antre, koridor, merdiven holü, bodrum ve kullanılmayan kiler ve odalardaki radyatörler iptal edilmeli, her radyatöre termostatik vana monte edilmeli ve uygun sıcaklıkta ayarlanmalı.

 

-Odalarda masa, sandalye ve yatakları dış duvarlardan uzak tutmalı.

 

-Güney cephesi pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlamalı.

 

-Güneş alan camları her gün temizlemeli ve güneşin pasif ısıtmasını sağlamalı.

 

-Gece, gündüz ısınan evleri yüzde 50-55 oranında nemlendirmeli. Çünkü nemli hava, sıcaklığı daha iyi tuttuğundan buharlaşma azalacak; vücut daha az ısı kaybedecektir.

 

-Kullanılmayan oda, kiler antre ve merdiven radyatörlerini kapatmalı, radyatörlerin üstlerini kapatmamalı.

 

-Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığı kontrol edilmeli. Hava sızıntısı olabilecek yerleri, hava sızdırmaz şeritlerle, bantlarla kaplamalı.

 

-Çatı odanız varsa üst katını uygun şekilde yalıtmalı, mümkünse pencereler çift camlı olmalı.

 

-Radyatörlerden taşınım ve ışınım yoluyla çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştiriniz.

 

-Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su borularınızı yalıtın. Binaların içindeki 40 derecenin üzerindeki ısı kaybetmesini istemediğiniz her türlü sıcak yüzeyi yalıtın.

 

-Mümkünse sıcak su elde etmek için, güneş panellerini kullanın.-Kombi, klima, kalorifer, ısı merkezlerinin yıllık bakımları mutlaka yaptırılmalı.

 

-Elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmeli. Cihazların enerji tasarruf özelliği olmalı. Bir saatteki yakıt tüketimi en az olan tercih edilmeli.

 

-Atık gaz borusu çapı geniş, kısa ve bağlantısı kolay olmalı.

 

-Rüzgarlı havalarda ısıtıcı, sönmez özellikte olmalı.

 

-Kat kaloriferinde ve merkezi kazanlarda cihazın izolasyonu iyi olmalı, malzemelerin seçimi, mühendislik büroları, yetkili servis ve teknik uzmanlar tarafından yapılmalı.

 

Evlerde Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir

-Akkor flamanlı ve spot aydınlatma yerine LED aydınlatma veya tasarruflu ampul kullanımı tercih edilmeli.

 

-Gereksiz ve kullanılmayan durumlarda lambaların söndürülmesi gerekir.

 

-Kullanılan makine ve elektronik cihazların elektrik tüketimi seviyesinin A sınıfı veya daha yüksek enerji seviyesinde olmasına dikkat edilmeli.

 

-Kullanılmadığı takdirde cihazları prizden çekilmeli.

 

Türkiye genelinde elektrik kayıp kaçak oranı, 10 yıl önceye kadar yüzde 24-25 seviyelerindeyken bugün yüzde 14`e indi. İzmir’de ise 2012 yılı verilerine göre yüzde 7-8 olarak açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu 2013 yılı verilerine göre konutlarda 1 kilowat elektrik için yaklaşık 35,7 kuruş, 1 metreküp doğalgaz için yaklaşık 103,2 kuruş ödeniyor. CİHAN

www.zaman.com.tr

05.12.2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR