YENİLENEBİLİR ENERJİ REFORMUNDA FATURA VATANDAŞA

 

Elektrik fiyatlarının indirilmesi artık gündemde değil

Yenilenebilir enerji reformu çerçevesinde rüzgar santralleri ve biyokütle enerjisine devlet desteğinin devam edeceği kesinleşti. Böylece bu enerjiye geçiş sürecinde elektrik faturalarına eklenen katılma payının vatandaşlara yükleneceği belirtiliyor. Başbakan Angela Merkel ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel, elektrik fiyatlarının indirileceği sözünü vermelerinin mümkün olmadığını belirtti.

 

Başbakanlık binasında bu hafta içi düzenlenen Yenilenebilir Enerji Zirvesi’nin yankıları hala sürüyor. Federal ve eyaletlerin yöneticileri arasındaki müzakerelerin sonucunda yenilenebilir enerji reformu üzerinde mutabakat sağlandı.

 

Buna göre rüzgar santralleri ve biyokütle enerjisi desteklenmeye devam edilecek, yenilenebilir enerjiye geçiş için elektrik faturalarına eklenen katılma payından kendi elektriğini üreten büyük enerji şirketleri muaf tutulacak.

 

Ancak Almanya’nın planlarının Brüksel tarafından da onaylanması gerekiyor. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel (SPD) zirveden sonra Avrupa Birliği (AB) Rekabet Komisyonu Joaquin Almunia ile görüştü.

 

Bilindiği gibi AB, Almanya’nın yenilenebilir enerji katılma payında endüstri şirketlerini muaf tutmasına karşı çıkıyor. Bu çerçevede bu paydan muaf tutulacak şirketlerin sayısının da azaltılması gündemde.

 

Katılma payının yükünün ise orta ve küçük ölçekli şirketlere, özellikle de tüketicilere bineceği belirtiliyor. Nitekim Başbakan Angela Merkel (CDU) ve Gabriel’in yaptıkları açıklamalarda “elektrik fiyatlarının indirileceği yönde söz vermek gerçek dışı” şeklinde ifade kullanmaları dikkat çekti.

 

Tüketicileri Koruma Merkezleri Birliği’ne (VZBV) göre bu reformdan dolayı 1,5 milyar Euro’luk ek yük oluşacak. Reuters haber ajansına açıklama yapan VZBV enerji uzmanı Niel Schnoor, “Bu ise her bir hane için yılda ortalama 14 Euro ek paydır.” dedi.

 

Bundan dolayı yenilenebilir enerjiye desteğin de zayıflamasının söz konusu olabileceğini belirten uzman, özellikle de kendi enerjisini üretenlerin cezalandırılmış olacağına dikkat çekti. Diğer taraftan toplu taşıma şirketlerinin de katılma payındaki indirimlerini kaybetmesi de gündemde.

 

Bu durumda tren biletlerinin fiyatlarının da artabileceği belirtiliyor. Örneğin Berlin’in toplu taşıma şirketi BVG’nin, şu an 7,7 milyon Euro olan katılma payının 2018’e kadar 12 milyon Euro’ya yükselmesi durumunda 2,60 Euro olan tek yönlü biletin fiyatını 2,80 Euro’ya yükseltmek zorunda kalacağı ifade ediliyor.

 

KRETSCHMANN: ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ YÜZYILIN PLANI

Baden-Württemberg Başbakanı Winfried Kretschmann enerji zirvesinde çıkan karara göre eyaletinde rüzgar enerjisinin daha çok teşvik edilecek olmasından memnun. İyi bir uzlaşmaya varıldığını ifade eden Kretschmann, enerji dönüşümünü ‘yüz yılın planı’ olarak değerlendirdi ve bir konsensüs çerçevesinde uygulanmasını istedi. Eyaletin Çevre Bakanı Franz Untersteller de (Yeşiller) rüzgar enerjisi üretilecek alanın genişletilmesinden övgüyle bahsetti. AZAMAT DAMİR / BERLİN

http://zaman-online.de

03 Nisan 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR