IRENEC 2014’te yatırımcılar gözünden güneş enerjisi

Dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden biri olan Yingli Solar, IRENEC 2104 - 4. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Konferansı ve Sergisi’nin ana sponsorları arasında yer aldı.

 

Yingli Solar Türkiye Müdürü Uğur Kılıç “Türkiye’de Güneş Enerjisi Sektörü ve Geleceği” konulu oturuma başkanlık ederek Türkiye ve dünyadaki enerji sektöründeki gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

IRENEC 2014 - 4. Uluslararası 0 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve Sergisi kapsamında düzenlenen “Türkiye’de Güneş Enerjisi Sektörü ve Geleceği” konulu oturuma Yingli Solar Türkiye Müdürü Uğur Kılıç, Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun ve Cerean Enerji Genel Müdürü Dr.Onur Yazgan katıldı.

 

Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç oturum başkanı olarak Türkiye’deki güneş enerjisi sektörünün kısa bir görünümü hakkında bilgi vererek, güneş enerjisi sektörünün Türkiye’de yavaş ilerleme kaydettiğini, bu karşın iyimser olduklarını belirterek pazarın hızla gelişmesini beklediklerini söyleyerek, “Yingli Solar gibi dünyanın lider güneş paneli üreticisi şirketin 3 yıl önce Türkiye’ye gelerek yatırım yapması bu beklentinin ve güvenin en önemli kanıtıdır.” dedi.

 

Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun ise konuşmasında Keban Barajı’nın 40 bin metrekare alan üzerine kurulu olduğunu, bu arazi üzerine güneş enerjisi santrali kurulsa daha verimli bir elektrik üretimi yapılabileceğini belirtti. Güneş enerjisi sektöründe başvuru ve santral kurulum sürelerinin kısaldığı gün yatırımların çok hızla artacağının altını çizen Uzun şöyle devam etti:

 

“Bundan 10 yıl sonra Amerika kaya gazı ile, Avrupa ise yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji sorununu halletmiş olacak. Biz ise doğalgazını dışarıdan alan, elindeki kömürle elektrik üretmeye çalışan bir halde kalacağız gibi görünüyor. Moral bozmak istemem ancak süreçleri hızlandırmamız gerekiyor.”

 

Cerean Enerji Genel Müdürü Dr.Onur Yazgan ise Türkiye’nin güneş enerjisi alanında büyük bir potansiyeli olduğuna değinerek, güneş enerjisinden elektrik üretmenin fosil yakıtlardan enerji üretmekle aynı maliyetlere indiğini belirtti. Lisanslı ve lisanssız güneş enerjisi santrallerinin önümüzdeki yıllarda artmasıyla beraber, 2023 senesine kadar Türkiye’de güneş enerjisine dayalı kurulu gücün 8000mW’a çıkmasını öngördüklerini belirtti.

www.yeniakit.com.tr

28.06.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR