Saldanlı: Yatağan`ın Finansmanında Sorun Yok

Denizli`nin son yıllarda yaptığı yatırımlar ve aldığı ihalelerle Türkiye`nin ve Ege`nin önemli enerji aktörlerinden biri haline gelen Bereket Enerji Grubu`nun Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, grup şirketlerinden Elsan`ın haziran ayında 1 milyar 91 milyon dolar bedelle kazandığı Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi`nin (GELİ) taşınmazlarının özelleştirmesi ihalesinin finansmanında sorun olmadığını söyledi. Finans çevrelerinin Bereket Enerji`ye güvendiğini, geçen yıl Gediz Elektrik için 1.2 milyar doları bulduklarını söyleyen Saldanlı, "Biz inovasyon şirketiyiz, ilklerin şirketiyiz" dedi.

 

Türkiye`nin ilk elektrik dağıtım özelleştirmesini 2008 yılında üstlenen, grup şirketlerinden AYDEM`in Marla Restoran`da personeli için düzenlediği iftar yemeğine katılan Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, grup şirketlerinden Elsan`ın haziran ayında yapılan özelleştirme ihalesinde Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi`nin taşınmazları ihalesini 1 milyar 91 milyon dolar bedelle aldığını, bu bedelin finansmanında en ufak bir sorun olmadığını söyledi.

 

Bereket Enerji`nin geçen yıl İzmir ve Manisa`nın elektrik dağıtımını üstlenen Gediz Elektrik`in dağıtım lisansı ihalesini 1.2 milyar dolara kazandığını, ihale bedelinin finansmanını sağladığını belirten Saldanlı, "Geçen yıl devraldığımız Gediz Elektrik için gereken 1.2 milyar doları bu kurum buldu. Yatağan Santrali için yine bu kadar finansman sağlanacak. Yatağan Santrali`nin ihalesini kazandık. Bunun finansmanı için de en ufak bir sorun görünmüyor. Çünkü insanlar ve finansman çevreleri bize güveniyorlar. Bu güvenle yaptığımız işte daha ileriye gitmekten başka çare yok. 3 MW`lık santralle başladık, o zaman şartlar öyleydi. Arkasından 37.5 MW`a çıktık. Herkes bu şirket devletin yaptığı işleri yapıyor batar derken, batmadık ve bunun yapılabileceğini gösterdik. İlk özel hidroelektrik santralini yapan biziz. Risklerini alarak ve finansmanını karşılayarak. AYDEM, Türkiye`nin ilk dağıtım lisansını alan şirketi. Bunu da ilk yapan biziz. Biz ilklerin şirketiyiz, inovasyon şirketiyiz" dedi.

 

"500 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTIK"

 

AYDEM`in elektrik dağıtımını üstendiği 2008 yılından bu yana bölgeye 500 milyon liralık yatırım yaptığını belirten Ceyhan Saldanlı, "Kimsenin gitmediği yollardan gitmeyi severiz. Kimsenin gitmediği yollardan gitmek için donanımlı olmak gerekir. Çünkü kimsenin gitmediği yollarda tehlikeler vardır. Eğer bu donanıma sahip değilseniz hereksin gittiği yolu takip etmekte fayda vardır. Ama herkes başkalarının yaptıklarını takip ederlerse yenilikleri kimler yapacak. Biz yapacağız, bizim gibi şirketler yapacak. Bizi sadece Türkiye`de takip etmiyorlar, dünyada da bu başarılar izleniyor ve takip ediliyor. Fransa`nın IDM şirketi 2 ayda bir bizi ziyarete geliyor. Nasıl gelişmeler kaydettiğimizi kaydediyorlar. AYDEM olarak 500 milyon liralık yatırım yaptık. İzmir`de en az bunun kadar yatırım yapacağız" diye konuştu.

 

"BATARYA TEKNOLOJİSİNDE GÜZEL HABERLER VERECEĞİZ"

 

Türkiye`de 22 şehirde enerji yatırımları olduğunu, Nijerya`da elektrik dağıtımı yaptıklarını, 9 bin çalışana ulaştıklarını belirten Saldanlı, güneş enerjisi bataryaları konusunda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Saldanlı, "Biz teknolojiyi takip etmiyoruz teknoloji için gerekeni yapıyoruz. Bugüne kadar dünyanın neresinde en ileri teknoloji varsa onu kazandırmak için çalıştık. Bundan sonra da yenilikler yapmaya devam edeceğiz. Son olarak batarya teknolojisinde yapmış olduğumuz çalışmaları ABD`de bir üniversite ile birlikte yürütüyoruz. Yakında batarya teknolojisi hakkında güzel haberler vereceğiz" dedi. Denizli (DHA)

www.haberler.com

16 Temmuz 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR