TARIM ALANLARA GÜNEŞ ENERJİSİ İLE SULANACAK

Tepebaşı Belediyesi’nin, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) “2014 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programını” kapsamında başvurduğu “TARGES-Tarımda Güneş Enerjisiyle Sulama” projesi başarılı bulunarak hibe almaya hak kazandı.

 

Tepebaşı Belediyesi’nin tarımsal sulamanın kaderini değiştirecek olan araştırma projesi TARGES, Bebka’dan hibe alacak. BEBKA, TR41 Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgesinde yerel ve bölgesel kalkınmaya ivme kazandıracak yatırım ve projelere ilişkin fizibilite çalışmalarına destek sağlamak amacıyla “2014 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programını” başlatmıştı. Tepebaşı Belediyesi başvurduğu “TARGES - Tarımda Güneş Enerjisiyle Sulama” projesiyle başarılı bulunarak hibe almaya hak kazandı.

 

YÜZDE 80 TASARRUF

Yapılan açıklamada, proje kapsamında güneş enerjisinden tarımda faydalanılması ve sulamada verimlilik artırıcı çalışmalar yapılması sayesinde yüzde 80 oranında tasarruf sağlanmasının öngörüldüğü belirtilerek “Hazırlanacak olan fizibilite raporu, tarımsal üretimde güneş enerjisinden faydalanmak isteyen tüm işletme ve yatırımcılar için yol gösterici bir kaynak olacaktır” denildi. (İHA)

www.milliyet.com.tr

13 Ocak 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR