BMW’de güneş enerjisi devrimi

"Aygıt aracınızı güneş yokken bile şarj etmenizi sağlayacak. Gündüz arabanızla dolaşırken güneş enerjisini toplayacak ve gece bu enerjiyi aracınıza aktaracak."

 

Las Vegas’ta düzenlenen CES tüketici elektrik elektroniği fuarında tanıtılan BMW’nin buluşu görenleri hayran bıraktı. Bu yıl ilk elektrikli araçlarını ABD’de satışa sunmaya başlayan BMW, araçların şarj istasyonu sorununa güneş enerjili sundurma ile çare olacak. Elektrikli araçlar için hayati önem taşıyan şarj istasyonları yerine “BMW i Wallbox” adıyla piyasaya sürdüğü güneş panelleri araç sahiplerinin cebini yakmayacak.

 

BMW ürün Müdürü Julian Lienich: “Elektrikli araçlarımıza tam destek için bu gibi yöntemler geliştiriyoruz. Bu sundurma sayesinde elektrikli aracınız evinizin bir parçası olacak size elektrik tasarrufu sağlayacak. Kendi jeneratörünüze sahip olacaksınız ve aracınız bu sistemin bir parçası haline gelecek” sözleriyle şirket politikalarından bahsetti.

 

Peki BMW’nin yeni ürettiği güneş sundurması tam olarak nasıl çalışıyor?

 

BMW DesignWorks ekibi tarafından tasarlanan sundurma konsepti, bambu ve karbon fiber panelleri bir araya getiriyor. Geri kalanı ise güneş ışınları yapıyor. 40 panelden oluşan bambu sundurma güneşi karbon panellere atıyor ve elektrik üretiliyor.

 

BMW Ürün Müdürü Julian Lienich sundurmanın hizmetleri bununla sınırlı olmadığını söyledi:

“Aygıt aracınızı güneş yokken bile şarj etmenizi sağlayacak. Gündüz arabanızla dolaşırken güneş enerjisini toplayacak ve gece bu enerjiyi aracınıza aktaracak. Bu sistemi akıllı ev enerji politikalarını kullanarak geliştirdik.”

 

Üreticilere göre güneş enerjili sundurma 3 ve 8 serisine uygun tasarlandı. Alman firma her bütçeye uygun olmayan özel sundurmanın çok yakında her araca uygun hale getirileceğini umduklarını belirtti.

(Irmak Tanır Zenturk)

http://tr.euronews.com

27 Ocak 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR