Kocasinan Belediyesi hayvan ve bitki atıklarından elektrik üretecek

Kocasinan Belediye Başkanı Mustafa Çelik, hayvan ve bitki atıklarını toplayıp hem çevre temizliği yapacaklarını hem de elektrik üreteceklerini belirtti.

 

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, atık toplama ve elektrik üretme konusunda yaptıkları teknoloji araştırmada Avrupa `dan ileri ölçek ve tekniğe sahip bir sistem belirlediklerini ifade etti.

 

Almanya `nın Essen kentinde 26-29 Ocak tarihleri arasında düzenlenen IPM Çiçekçilik, Tarım, Peyzaj ve Bitki Fuarı`ndan sonra Avrupa`nın en büyüğü olarak bilinen, dünyanın birçok ülkesinden çok sayıda firmanın stant açtığı 24. Uluslararası Bremen Biyogaz Fuarı`nda incelemelerde bulunduklarını belirten Çelik, şunları kaydetti:

 

"Münih, Bremen ve Hamburg başta olmak üzere 5 şehirdeki biyogazla elektrik üreten tesisleri yerinde gördük. Uzman firmaların yapıp işlettiği biyogaz tesislerini gezdik. Bu tesis, çimen, mısır, silaj gibi çeşitli bitki atıklarının yanında büyükbaş hayvan atıklarını enerjiye çeviriyor. Aynı zamanda hem kendi elektriğini üretiyor hem de ürettiği biyogazı doğalgaz şebekesine basarak birden fazla fonksiyon icra ediyor. Bu bilgi ve tecrübeyi Kayseri`ye yansıtacak, Avrupa`da gördüklerimizden daha ileri ölçekte ve teknikte bir sistem kuracağız. Hedefimiz, gelişimde, değişimde ve yenilikte süreklilik sağlayan ilk, yeni ve farklı hizmetleri şehrimize kazandırmaktır."

 

Hayvancılık sektörünü Kayseri için büyük bir ekonomik değer olarak gördüklerini belirten Çelik, şöyle devam etti:

 

"Hayvan ve bitki atıklarını toplayıp hem çevreyi temizleyecek hem de biyogazla elektrik üreteceğiz. Elagöz, Hasanarpa, Akin, Oymaağaç, Molu ve Beydeğirmeni bölgesinde yoğunlaşan büyükbaş hayvancılık ve tavukçuluk tesisleri başta olmak üzere atıkların ortadan kaldırılması önemli bir çevre koruma faaliyeti olduğu gibi ekonomiye de katkı sağlayacaktır. Bu değeri şehrimize kazandırmak, üreticilerin sıkıntılarını gidermek, onlara ufuk açmak ve daha hızlı büyümelerini sağlamak amacıyla Türkiye `deki biyogaz işletmelerini inceledik. Şimdi de benzer tesisleri incelemek üzere Almanya`da araştırma yapıyoruz." KAYSERİ (AA)

www.radikal.com.tr

31 Ocak 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR