Almanya`da yenilenebilir enerji üretimi 2000`den bu yana dört kat arttı

Almanya`da yenilenebilir enerji kaynakları yükselişini sürdürüyor ve burada rüzgar da en büyük rolü oynamaya devam ediyor. Ancak son araştırmalar, yenilenebilir kaynaklardan, potansiyelinin çok altında faydalanıldığını gösteriyor.

 

Almanya`nın yenilenebilir enerji üretimi sürekli artarak, 2000 yılından bu yana dört kat artış kaydetti.

 

Enerji uzmanı Bernhard Chabot`nun hazırladığı bir araştırmaya göre bundan 15 yıl önce 40 terawatt saat yenilenebilir enerji üretilirken 2014 yılında bu seviye 15.4 terawatt saate çıktı.

 

Almanya`da rüzgar enerjisi, Avrupa`nın geri kalanıyla kıyaslandığında dahi önemli bir rol oynamayı sürdürüyor. 2014 yılında Almanya`da kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi AB toplamının yüzde 30.4`ünü oluştururken, onu yüzde 17.9 ile İspanya ve yüzde 9.7 ile İngiltere takip ediyor.

 

Chabot`nun aktardığı, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) istatistiklerine göre Almanya yalnızca bir yıl içinde 5 bin 280 megawatt (%14.3) kapasite ekledi.

 

Öte yandan rüzgar enerjisi santralleri, potansiyellerinin çok altında üretim gerçekleştiriyor. Almanya, 2013`te yüzde 18`lik yararlanma oranıyla AB`de 22. sırada yer aldı.

 

Enerji uzmanı Craig Morris, `Bu veriler felaket` dedi.

 

Almanya`daki tesislerde tam yük çalışma saatlerinin düşük olmasının sebebi biliniyor. Almanya`da rüzgar enerjisi pazarı nispeten eski ve eski nesil pek çok santral halen faaliyette. Bunlar, kademeli olarak yeni sistemlerle değiştiriliyor.

 

Buna ek olarak Almanya`da, kuzey sahilleri haricinde rüzgar seviyesi de nispeten düşük. Morris, santrallerin rüzgarın az olduğu bölgelerde daha fazla enerji üretebilmesi için Almanya`daki rüzgar enerjisi kültürünün gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Morris, `Kırsal bölgelerde, aynı büyüklükteki jeneratörler için daha büyük kanatlara ihtiyaç var` dedi.

 

Büyük kanatlar daha fazla enerji üretiyor. Küçük jeneratörler sınırlı miktarda enerji üretebiliyor ve performans fazlaları kayboluyor, ancak bu jeneratörler daha uzun süre çalışabiliyor çünkü daha zayıf rüzgarda da çalışmaya başlıyorlar.

 

Ancak son aylarda Almanya`daki rüzgarlar hiç de zayıf olmadı. Aralık ayındaki fırtınalı hava sebebiyle rüzgar enerjisi santralleri bir ay içinde, daha önce hiç olmadığı kadar çok elektrik üretti.

 

Uluslararası Yenilenebilir Enerjiler Ekonomik Forumu`nun (IWR) aktardığına göre Aralık ayında şebekeye 8.9 milyar kilowatt saat elektrik aktarıldı. Kıyaslamak gerekirse, Almanya`daki tüm nükleer santrallerin toplamı 2013 yılında 8 milyar kilowatt saat kadar elektrik üretti.

 

2015`te yeni bir rüzgar enerjisi rekoru şimdiden kırılmış olabilir. Önümüzdeki aylarda deniz üzerinde pek çok yeni rüzgar tarlası şebekeye bağlanacak ve özellikle rüzgarların kuvvetli olduğu kış aylarında elektrik üretecek.

 

Rüzgar enerjisinin ülkedeki toplam enerji üretimindeki payında ise lider Almanya değil, Danimarka. Danimarka, 2014`te yüzde 39.1 olan payıyla rüzgar enerjisinde dünya lideri.

 

2004 yılında bu oran yalnızca yüzde 18.8`di. On yıl aradan sonra bu rakam neredeyse ikiye katlandı. Danimarka, sadece Ocak 2014`te, elektriğinin yüzde 61.4`ünü rüzgar enerjisinden elde etti.

www.euractiv.com.tr / enerji

26 Şubat 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR