Yıldız: Çözüm süreci enerjiyi olumlu etkileyecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çözüm süreci ile birlikte enerji sektörünün de olumlu etkileneceğini söyledi.

 

Çelik Boru İmalatçıları Derneği’ni kabulünde çözüm sürecinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki enerji yatırımlarını nasıl etkileyeceğine dair soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çözüm sürecinin siyasi ve sosyal normalleşmenin yanı sıra enerji sektörüne de olumlu yansımaları olacağını belirterek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde açılamayan ve 188 milyon dolarlık bir yatırıma tekabül eden sekiz arama kuyusu ile ilgili çalışmaların tekrar devreye sokulacağını söyledi.

 

“Çözüm süreci başta siyasi ve sosyal olarak ülkemizin normalleşmesini içerdiği gibi aynı zamanda enerji sektörünü de olumlu manada etkileyecek” diyen Yıldız, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan GAP Eylem Planı çerçevesinde bölgede yeni enerji santrallerinin yapılacağını belirtti. Yıldız, “Aynı zamanda çok fazla gözle görülmeyen ama yedi ayrı şirketimizin, gerek kamu gerek özel şirketlerin sekiz tane arama kuyusu bu süreç içinde açılamadı. Karşılığı 330,000 variller civarında bir üretim kaybına sebep oldu bu. Ve toplamda 188 milyon dolarlık bir yatırıma karşılık geliyor. Şimdi bunları tekrar devreye koyacağız” dedi.

http://enerjigunlugu.net

09 Mart 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR