Kayseri’ye 3 sektörde ihtisas OSB’ler kurulacak

Orta Anadolu’nun sanayi kenti Kayseri’de yenilenebilir enerji, savunma ve et ürünleri sektörlerinde 3 ihtisas OSB’si birden kurulacak. Yeni OSB’lerin 3 sektörde kümelenme hedeflerine de ivme kazandırması bekleniyor.

 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik Kayseri’ye 3 yeni Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kazandırmak için kolları sıvadıklarını belirtti. Planlanan OSB’lerin hayata geçirilmesi halinde şehre katkısının büyük olacağı dile getiren Çelik, yeni OSB’lerin güneş enerjisi, savunma sanayi ve et ürünleri alanında kümelenme sağlayacağını aktardı.

 

Şuanda Karpuzatan Mevkii’nde yer alan et ürünleri üreticilerini, şehrin dışına taşıma durumunun ortaya çıkması üzerine hayvan besiciliğini de içine alacak şekilde ihtisas bir OSB kurmak için adım attıklarını söyleyen Çelik , “Ankara yolundaki Beydeğirmeni bölgesinde kurmayı istediğimiz ihtisas OSB için 5 milyon metrekarelik uygun bir alan var. Bu alanla ilgili Hazine Müsteşarlığı ve Milli Emlak ile görüşmelerimiz bitmek üzere. Alanın Kocasinan Belediyesi’ne yani dolayısıyla bize devredilmesi durumunda Kayseri’deki besicileri bir araya taşımayı düşünüyoruz. Yaklaşık 800 bin metrekarelik bölümü de ‘Et ve Et Ürünleri İhtisas OSB’si yapmak istiyoruz. Karpuzatan’daki sucuk pastırma imalathanelerini de belli bir takvim içinde oraya taşıyacağız. Hesaplarımıza göre Beydeğirmeni bölgesinde 1 milyon baş hayvan üretebiliriz. Verimliliği artırmak istiyoruz. Bunun için de yan sektörler de gelişecektir. Bu da Kayseri’ye her yıl 1 milyar lira kaynak girmesi anlamına geliyor. Bu nedenle tarım ve hayvancılığa özel önem veriyoruz” diye konuştu.

 

Aynı zamanda Kayseri ve Civarı Türk Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Çelik, Kayseri’de lisanssız güneş enerjisi yatırımı için yoğun başvuru aldıklarını vurgulayarak, “Bu yatırımları bir alanda toplamak üzere ‘Güneş OSB’si kurmak için çalışma başlattık. Güneş enerjisi ile ilgili de çalışmalarımız var. Kayseri Civarı Elektrik Şirketi şu anda Türkiye’de güneş yatırımı konusundaki en iyi dağıtım şirketi konumunda. Başvuran herkese hakları karşılığında dağıtım yapıyor. Sanayicilerimiz de uygun ortam ve yer olursa güneş enerjisine yatırım yapmaya hazır. Güneş OSB konusunda daha önce de çalışmalarımız vardı. Şu an tam anlamıyla gündemimizde. Bunun için arazi temini çalışmalarımız sürüyor. En azından 300 yatırımcının olacağı bir yer için gayret gösteriyoruz” açıklamasını yaptı.

 

Kayseri’nin lisanssız elektrik üretimi yatırımı hakkında bilgi veen Çelik, “Şirketimize bugüne kadar lisanssız elektrik üretimi için 747 adet başvuru yapıldı. Bunlardan 270 adedi çağrı mektubu almaya hak kazandı. Çağrı mektuplarında verilen toplam güç 230 MVA’dır. Türkiye’de toplam 216 MVA’lık güçlük lisanssız elektrik üretim tesisi devreye girdi. Bu tesislerin Kayseri’ye ait olan kısmı 51 MVA olup, Türkiye geneli toplam yatırımın yüzde 23,6’ sına tekabül ediyor. Devreye giren 51 MVA’lık gücün 34 MVA’sı şirketimiz tarafından çağrı mektubu verilen tesislere, geri kalan 17 Kayseri deki OSB’lerde yer alan tesislere ait” şeklinde konuştu.

Hatice ŞİMŞEK, KAYSERİ

www.dunya.com / şehirler

13.10.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR