Schneider Electric`ten Kekova turizmine katkı

Schneider Electric, Kaş-Kekova`daki sürdürülebilir turizm projesine, 100 adet güneşle çalışan lamba hibe ederek katkı sağladı.

 

WWF-Türkiye’nin, Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki turizmciler ve kamu kuruluşlarıyla birlikte hayata geçirdiği Kaş-Kekova Sürdürülebilir Turizm Projesi`ne Schneider Electric`ten destek geldi. Schneider Electric, proje kapsamında kullanılmak üzere 100 adet güneş enerjisiyle çalışan lamba hibe etti.

 

CEP TELEFONLARI DA ŞARJ EDİLEBİLECEK

Güneş enerjisiyle aküsünü dolduran lambalar aynı zamanda cep telefonu ve tablet bilgisayarları da şarj edebiliyor. Bu sayede elektriğe erişimin olmadığı ortamlarda doğa koruma çalışmaları kolaylaştırılıyor. Elektrik üretiminde iklim değişikliğine yol açan seragazı emisyonlarına da neden olmuyor.

 

BALIKÇILARA, TEKNELERE, DALIŞ KULÜPLERİNE

Güneş enerjisiyle çalışan lambalar ilk etapta, WWF-Türkiye’nin Kaş-Kekova bölgesinde birlikte çalıştığı kooperatif üyesi balıkçılara, sürdürülebilir turizmi destekleyen tur teknelerine, dalış kulüpleri ve restoran sahiplerine dağıtılmaya başlandı. Lambaların 60 tanesi Kaş-Kekova’da, kalan 40 tanesi de WWF-Türkiye’nin Türkiye’de sürdürdüğü doğa koruma projelerinde kullanılacak. Bu projeler arasında Adana-Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yürütülen yeşil deniz kaplumbağalarını koruma çalışmaları ve Kafkasya Ekoloji Koridoru da var. Her iki proje de elektriğin olmadığı bölgelerde çok sayıda saha çalışması içeriyor.

 

BAŞTAK: TEMİZ ENERJİ HIZLA YAYILSIN

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak Kaş-Kekova bölgesinin denizlerdeki biyolojik çeşitlilik açısından olağanüstü zenginliğe sahip olduğunu belirterek "Ancak bölgedeki orfoz, lahos, fangri gibi türler tehlike altında ve sayıları hızla azalıyor. Bize hibe edilen bu lambalarla alanda çalışan paydaşlarımızı temiz enerjiyle tanıştırmak, bölgeye tatile gelen insanlara da örnek olmak istedik. Umarız bu çabalar, ‘Işık Ülkesi’ diye bilinen eski Likya uygarlığının izlerini taşıyan bu bölgede, temiz enerjinin hızla yaygınlaşmasını sağlar ve koruma çalışmalarımıza destek olur" dedi.

 

TUNCER: SORUMLULUK ALIYORUZ

Schneider Electric Türkiye Ülke Başkanı Bora Tuncer de projeye verdikleri destekle sürdürülebilir turizme olan inançlarını gösterdiklerini söyledi. Tuncer şöyle konuştu:

 

"Şirketimiz, tüm dünyada enerjinin daha güvenli, verimli, üretken ve çevreci bir şekilde kullanılmasına odaklanıyor. Tüm dünyada enerji verimliliğini sağlamak ve enerji bilinci yaratmak istiyoruz. Kaş ve Kekova’da WWF-Türkiye tarafından yürütülen projenin bizim hedeflerimizle örtüştüğünü görerek, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek istedik. Gelecek nesillere ve canlılara destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin bu yolculuğunda daha çok sorumluluk üstlenmek istiyoruz."

www.enerjigunlugu.net

10.11.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR