`Türkiye`nin geleceği rüzgar enerjisinde`

TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu üyesi AK Parti İzmir milletvekili Necip Kalkan, Türkiye`nin geleceğinin rüzgar enerjisi santrallerinde olduğunu söyledi.

 

Kalkan yaptığı yazılı açıklamada, TBMM tarafından kurulan heyetle Hamburg`da düzenlenen Elektrik, Elektronik Sektörü, Rüzgar Gücü ve Rüzgar Enerjisi fuarına katıldıklarını bildirdi.

 

Türkiye`de kurulu 151 rüzgar enerjisi santralinin gücünün 5 bin megawattan fazla olduğunun kaydeden Kalkan, 5 yıl içinde ise 2 bin megawata yükselmesinin beklendiğini ifade eden Kalkan, Türkiye`nin geleceğinin rüzgar enerjisi santrallerinde olduğunu belirtti.

 

Geçtiğimiz yıl rüzgar enerjisi santralleriyle 11.5 milyar Kilowatt saat elektrik üretildiğine dikkati çeken Kalkan açıklamada, "Türkiye`de ilk rüzgar santrali 1998 yılında İzmir`de kuruldu. Bugün ise tükettiğimiz enerjinin yüzde 4,4`ünü rüzgardan karşılıyoruz. Halen devreye alınan 751 santrallin tam kapasite çalışmasıyla 761 Megawatt kapasiteli ilave rüzgar türbini devreye girmiş olacak ve kurulu güç 5 bin 927 Megawat kapasiteye ulaşacak" ifadesini kullandı.

 

Rüzgar Enerjisi İzmir için özel öneme sahip

Yatırımı devam eden 65 santral projesinin tamamlandığında Türkiye rüzgar santrali kurulu gücünün 7 bin 238 MW`a ulaşacağını vurgulayan Kalkan, açıklamada şu görüşleri aktardı:

 

"Ülkede elektrik tüketiminin 10.6`sını rüzgar enerjisinden karşılanabilecek. EPDK 2018 sonuna kadar 3 bin Megawat daha rüzgar enerjisi başvurusu kabul edecek. Çeşme ve Karaburun Yarımadasında halen 550 Megawatt`ın üzerinde rüzgar santrali işletmede. Buna inşa halindeki 170 megawatt kapasiteyi de eklersek iki yıl içinde bölgedeki rüzgar kurulu gücü 720 Megawatt`ı bulacak, beş yıl içinde de toplam gücün iki bin Megawatt`a yükseltilmesi mümkün olacak. Rüzgar enerjisi ülke ekonomisine verdiği destek açısından İzmir için özel öneme sahip. Rüzgar tribünlerinin kule ve kanat elemanları artık İzmir ve çevresinde üretiliyor. Üretici sayısının artması, jenaratör ve elektronik aksam gibi parçalarında üretilmesi biraz da bu projelerin önlerinin açılmasıyla alakalı."

www.trtavaz.com.tr

29.09.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR