Kaçak elektrikte hedeflere revize

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) Genel Müdürü Mükremin Çepni, elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp kaçak hedeflerinin yeniden belirleneceği yasal düzenlemenin kısa süre sonra TBMM gündemine geleceğini söyledi.

 

Çepni, elektrik dağıtım firmaları için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği kayıp kaçak hedeflerinin yükseltilerek, firmalara verilen desteğin artırılması gerektiğini belirtti.

 

Torba yasanın içinde yer alacak düzenlemenin alt komisyonda görüşüldüğünü, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonundan geçerek kısa sürede TBMM Genel Kuruluna geleceğini anlatan Çepni, bunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki elektrik dağıtım şirketlerini ayakta tutmak açısından önemli olduğunu kaydetti.

 

Çepni, " Üç şirketimiz Dicle, Van Gölü ve Aras, kayıp kaçak oranının yüksekliğinden dolayı maddi sıkıntıya düştü. Şirketlerimize destek vermek amacıyla torba yasa kapsamında kanun görüşmesi devam ediyor" dedi.

 

Elektrik dağıtım şirketleri için EPDK`nın belirlediği hedeflere ilişkin olarak da Çepni, şunları söyledi:

 

"Bölgede Dicle`yi ele alırsak, 2014 için kayıp kaçak hedefi yüzde 59 olarak belirlenmiş ama şu an oradaki kayıp kaçak fiili olarak yüzde 75`ler mertebesinde. Arada 16 puanlık bir fark var. Bu fark dağıtım şirketinin cebinden çıkmak durumunda. Buna ne kadar dayanırsınız. Bunların düzeltilmesi gerekiyor. Bunu için düzenlemeyle EPDK`ya yasal yetki verilmesi gündemde."

 

Elektrik dağıtımında özelleştirme sürecinin başarıyla tamamlanması için bu düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Çepni, "TEDAŞ olarak bu dağıtım şirketlerini özelleştirdikten sonra kendimize edindiğimiz yeni misyon çerçevesinde elektriğin kesintisiz, kaliteli ve sürdürülebilir bir şekilde vatandaşa ulaşması için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.

 

Bu arada, EPDK, 2014 kayıp kaçak hedeflerini Vangölü EDAŞ için yüzde 43, Aras EDAŞ için de yüzde 21 olarak belirlemişti.

www.sabah.com.tr / ekonomi

13 Ağustos 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR