Almanya’nın ilk güneş elektriği yarışması gerçekleştirildi

Almanya’nın güneş elektriği santrali yatırım izni için ilk yarışması gerçekleştirildi.

 

Almanya Federal Ağ İdaresi (Bundesnetzagetur - BNetzA) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre 29 Nisan 2015 tarihinde gerçekleşen yarışmada toplam kurulu güçleri 156,97 MW olacak 25 güneş elektriği projesi için yatırım izni sağlandı.

 

Açıklamadaki bilgilere göre onay sağlanan projelerin ortalama kurulu güçleri 6,3 MW olurken, yatırımcılar santrallerinde üretecekleri elektriğin kilovat-saati için ortalama olarak 9,17 avro sent düzeyinde (10,3 dolar-sent) alım fiyatı teklif ettiler. BNetzA’nın açıklamasında projelerin yüzde 40’ının tek bir firma tarafından kazanıldığı bilgisi de yer alırken, bu firmanın ismi ise paylaşılmadı.

 

Yarışmada yatırım izni sağlayan firmaların, projelerini 2 yıl içinde hayata geçirme ve projeleri için kW başına 50 avroluk güvence bedeli ödeme yükümlülükleri bulunuyor.

 

15 Nisan tarihinde gerçekleşen başvuru sürecinde fiyat teklifleri için üst rakam 11,29 avro-sent olarak belirlenmiş ve yarışmaya 170 proje için başvuruda bulunulmuştu.

 

Almanya yönetimi bu yılın ocak ayında, 10 MW’lık üst sınıra sahip olabilecek yeni güneş elektriği santrali yatırımları için yarışma süreci gerçekleştirilmesi kararını almıştı.

 

Gelecek 3 yıl içerisinde 1.200 MW üst sınır dahilinde gerçekleştirilecek yarışmaların, 500 MW’lık kısmı 2015 yılında, 400 MW’lık kısmı 2016’da ve 300 MW’lık kısmı ise 2017 yılında gerçekleştirilecek.

 

BNetzA bu yıl sağlanacak diğer yatırım izinleri için 1 Ağustos tarihinde 150 MW, 1 Aralık tarihinde ise 200 MW üst sınır ile yatırımcılardan tekrar proje başvuruları kabul edecek.

 

Bununla birlikte ülkenin güneş elektriği sektörünü temsil eden sivil toplum kuruluşları güneş enerjisi alanındaki yatırım maliyetlerinin gittikçe gerilerken ülke yönetiminin yeni yatırımları gerek toplam kapasite gerek ise proje kurulu gücü bakımından sınırlamasını eleştiriyorlar.

http://guneselektrigi.com

09.05.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR