Elektirik faturasını tarihe gömecek

Türkiye’de ilk defa üretimi gerçekleştirilen paneller sayesinde, vatandaşın bütçesi hafifleyecek.

 

Güneş enerjisinden hem elektrik hem de sıcak su üretimini tek bir panel ile sağlayan hibrit kollektör Türkiye’de üretiliyor. Türkiye’de ilk kez üretimi gerçekleştirilen paneller sayesinde en dar çatılarda bile hem elektrik hem de sıcak su ihtiyacı karşılanabiliyor.

 

2005 Yılında IEA (Uluslar Arası Enerji Birliği) tarafından yayınlanan Görev 35 bildirisiyle çalışmalarına başlayan Solimpeks A.Ş., 5 yıllık bir ARGE çalışmasından sonra üretilen bu ürün ile, evinde ya da işyerlerinde daha verimli elektrik üretmek isteyenler için, tüm dünyadaki elektrik üreten panellerden çok daha avantajlı bir sistem olarak gösteriliyor.

 

İlk uygulaması Antalya’da 200 metrekarelik bir ev için yapılan hibrit kollektör evin tüm sıcak su ve elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor. Tüm dünyada elektrik üreten panellerin aşırı ısınmaya bağlı çok düşük olan elektrik üretim performansı, hibrit kollektörlerin içinde dolaşan su sirkülasyonuyla hücre verim kaybı engellenirken elektrik ve sıcak su üreten sistemlerin yan yana ayrı ayrı kurulumuna gerek kalmadan dar alanlarda bile kurulumu gerçekleştirilebiliyor. Türkiye, İspanya ve İngiltere ve Almanya’da Solimpeks Güneş Enerjisi sistemleri tarafından kurulumu gerçekleştirilen bu ürünün, yatırım geri dönüş süresi çok daha kısa olduğundan Türkiye’de birçok konut projelerinde kullanılması planlanıyor. www.8sutun.com / 21 Mayıs 2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR