Sağlıklı bir yaşam için çözüm ‘’Yenilenebilir Enerji’’de

Ataşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar’ın konuşmacı olduğu “Enerjide Çözüm: Enerjinin etkin kullanımı ve %100 Yenilenebilir Enerji” konulu konferans, Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleşti. Ataşehirli öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansa, Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları Hüseyin Hışman ile Namık Sürmen ve Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal katıldı.

 

Marmara Üniversitesi Enerji Anabilim Dalı Başkanı ve EUROSOLAR Türkiye Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği Türkiye Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, konuşmasında ‘Yenilenebilir Enerji’ açısından Türkiye’nin zengin bir ülke olduğunu belirtti.  Prof. Dr. Tanay, “Almanya’dan daha fazla güneşimiz var ama Almanya güneş enerjisini daha etkin kullanıyor. Aynı şekilde rüzgar potansiyelimiz de çok fazla. Fakat hem güneş hem de rüzgar enerjisi arka planda bırakılıyor. Bu enerji kollarına yatırım yapılmıyor. Örnek olarak, İzmir’in Balçova ilçesi jeotermal enerji ile ısınıyor. Jeotermal enerjiyi kullanan kentlerin ve ilçelerin sayısı artabilir. Fakat diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının kaderini jeotermal enerji de yaşıyor” diye konuştu.

 

Prof. Dr. Tanay, konferansın genelinde ülkede yapılan yatırımların çözüm odaklı olmadığına, temiz havayı solumak ve sağlıklı bir havada yaşamak için ‘Yenilenebilir Enerji’ye yatırım yapılması gerektiğinin üzerinde durdu. Konferans, Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar’a katılarından dolayı sunulan plaketin ardından soru ve cevap kısmı ile son buldu.

www.kadikoygazetesi.com

28 Kasım 2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR